• 0 532 687 09 39
  • 100.Yıl Bulvarı Bulvar Apt. Daire:3 Antalya

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı dikimi, yırtık kızlık zarının ameliyatla onarımıdır ya da bazı durumlarda kızlık zarı olmadan doğmuş olabileceği gibi, cinsel ilişki sırasında kanamaya neden olmak için vajinal astarın bir kısmının kızlık zarının eski haline getirilmesi için kullanılması bekarete işaret eder ve bu fenomen cinsel ilişkileri engelleyen toplumlarda yaygın olarak görülmektedir.

Bu cerrahi işlemin tıbbi bir amacı ya da terapötik bir yararı olduğu düşünülmemektedir çünkü kızlık zarı vücutta sağlık açısından önemli değildir ve birçok kadın onun varlığı olmadan doğabilir ve bu zarın tipleri farklıdır. Kızlık zarının yırtılması yaygın inanışta olduğu gibi kanamaya neden olmayana kadar, ata binme, şiddetli düşme, adet döngüsü sırasında vajinaya sokulan bazı tampon türlerinin kullanılması, jimnastik gibi bazı spor türlerinin yapılması gibi cinsel ilişki dışında birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen ağrısız bir süreçtir. Bisiklete binerken de kızlık zarı bozulabilir.

Dini ve kültürel nedenler

Kızlık zarı estetiği, bekaretin kızlarda yoksunluk veya iyi davranış kanıtı olarak görüldüğü toplumlarda bekaretin kaybedilmesi durumunda çözüm olarak uygulanmaktadır.

Psikoterapi

Tecavüz veya cinsel saldırı sonucu bekaretini kaybeden bazı kadınlar, bu tür istismarın psikolojik hasarını onarmanın bir yolu olarak kızlık zarı diktirmek için başvurur, bu da psikolojik krizin üstesinden gelmelerine ve daha iyi iyileşmelerine yardımcı olabilir.

Kişisel sebepler

Bazı kadınlar, ilk cinsel deneyimlerinde kızlık zarının varlığının önemli olduğunu düşündükleri için, yaralanma veya bazı fiziksel aktiviteler sonucunda bekaretini kaybeden kadınlar, kızlık zarının cerrahi olarak yeniden yapılandırılması operasyonuna başvurmaktadır.

Kızlık zarı dikimi kızlık zarının zedelenmesinden yıllar sonra yapılabilir. İşlem en az 30 dakika sürer.

İzlenen prosedür duruma göre değişir, membranın doku kalıntıları ile yırtılması durumunda, bunlar şeffaf veya önceden çözülen dikişlerle birbirine bağlanır ve yeterli doku kalıntısı olmadığı için membranın tamir edilemediği durumlarda vajinayı kaplayan dokunun bir kısmı alınır. Ve cinsel ilişki tarihinden önce ameliyatın etkilerinden kurtulmak için geçen süre dikkate alınarak cerrahi dikişler kullanılarak bir zar oluşturulması, zarı eski haline getirmek için lazer cerrahisine başvurmak mümkündür, ancak bu yaklaşım, böyle bir prosedür için nadir bir kullanım olarak kabul edilir.

Bazı tavsiyeleri dikkate alarak anestezinin etkisini yitirdikten sonra hastaneden veya klinikten ayrılmak mümkündür.

Kızlık zarı dikimi uzman bir jinekolog tarafından yapılması tercih edilir

İyileşme döneminde izlenecek bazı yollar vardır:

Cerrahi işlemin ağrısından rahatsızlık duyduğunuzda ağrı kesiciler kullanılabilir.

İyileşme süresi bir ila altı hafta arasında değişir.

Rahat kalmak ve rahatlamak ve yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir.

En az altı hafta cinsel ilişkiden uzak durun.

Sıkı veya ince iç çamaşırı giymekten kaçının.

En az altı hafta vajinal tampon kullanmaktan kaçının.

Hafif bir kanama görülebilir ve bu endişe nedeni değildir.

Enfeksiyon veya enfeksiyondan kaçınmak için alan kuru ve temiz tutulmalıdır.

Sorularınız

Whatsapp Instagram Telefon